More

  Воената акција на Русија во Украина ја зголеми цената на нафтата, природниот гас, златото

  Цената на нафтата се зголемила на речиси 102 долари за барел, првпат од септември 2014 година. На максимум е и цената на суровата американска нафта – 97,40 долари.

  Берзите бележат и раст на цената на природниот гас за 4,7 отсто, како и за цената на злато.

  Вредноста на американската валута се зголемила за 86 рубљи за долар, додека пак руската валута во однос на еврото се намалила за повеќе од 11 отсто, па сега за едно евро може да добиете речиси 100 рубљи – 99,99. Тоа е најниска вредност на рубљата во однос на доларот и еврото од 2014 година.

  Цената на биткоинот рано утринава падна под 35.000 долари откако рускиот претседател Владимир Путин почна воена операција против Украина.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img