Воената акција на Русија во Украина ја зголеми цената на нафтата, природниот гас, златото

0
465

Цената на нафтата се зголемила на речиси 102 долари за барел, првпат од септември 2014 година. На максимум е и цената на суровата американска нафта – 97,40 долари.

Берзите бележат и раст на цената на природниот гас за 4,7 отсто, како и за цената на злато.

Вредноста на американската валута се зголемила за 86 рубљи за долар, додека пак руската валута во однос на еврото се намалила за повеќе од 11 отсто, па сега за едно евро може да добиете речиси 100 рубљи – 99,99. Тоа е најниска вредност на рубљата во однос на доларот и еврото од 2014 година.

Цената на биткоинот рано утринава падна под 35.000 долари откако рускиот претседател Владимир Путин почна воена операција против Украина.