More

  Зеленски ги повика светските лидери да воведат санкции против Путин

  Украинскиот претседател Владимир Зеленски ги повика светските лидери да воведат санкции против рускиот претседател Владимир Путин, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Во видеопораката што ја сподели на социјалните мрежи, Зеленски рече дека имал телефонски разговор со американскиот претседател Џо Бајден, британскиот премиер Борис Џонсон и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и рече дека започнале со формирање коалиција против Путин.

  Наведувајќи дека ги повикал светските лидери да ги спроведат сите можни санкции против Путин, да обезбедат воена помош за неговата земја и да го затворат украинскиот воздушен простор за Русија, Зеленски рече:

  „Мораме заедно да ја спасиме Украина.”

  Зеленски ја повика јавноста да не паничи, наведувајќи дека направиле сѐ за да ја поддржат Армијата.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img