More

  Рускиот милијардер Роман Абрамович протеран од Велика Британија

  Рускиот милијардер Роман Абрамович доби забрана за престој во Велика Британија, пишуваат британските таблоиди.

  Сопственикот на фудбалскиот клуб Челси, со месеци не е виден во својот дом во Лондон, а извори од Британија велат дека тој никогаш нема да смее да се врати таму.

  Имиграциониот оддел наводно добил насоки да му забранат на Абрамович да се врати во неговата вила во близина на палатата Кенсингтон, која ја платил 125 милиони фунти. На неговиот случај работи специјална имиграциона единица.

  Абрамович е еден од 35-те руски олигарси во Англија. Во 2018 година стана државјанин на Израел што му помогна да влезе во Британија на шест месеци. Неговото богатство се проценува на 8,4 милијарди фунри.

  Неговиот имот вклучува недвижнини, серија суперјахти, како и систем за детекција на проектили. Тој никогаш не добил британско државјанство.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  24.8 ° C
  24.8 °
  24.8 °
  57 %
  1.5kmh
  0 %
  Fri
  24 °
  Sat
  36 °
  Sun
  30 °
  Mon
  22 °
  Tue
  29 °
  spot_imgspot_img