More

  Захарова се закани: Ако ако која било од нордиските земји станат членки на НАТО, ќе следи сериозен одговор

  Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска предупреди дека пристапувањето или на Финска или на Шведска во НАТО ќе предизвика сериозен одговор од Москва.

  -Зборувајќи на брифингот со новинарите во Москва, Захарова се закани ако која било од нордиските земји се обиде да се приклучи на безбедносната алијанса, тоа „ќе има сериозни воени и политички последици што ќе бараат од нашата земја да преземе реципрочни чекори“, објавија руските новински агенции.

  Ние ја сметаме посветеноста на финската Влада на воена политика на неутралност како важен фактор за одржување безбедност и стабилност во cеверна Европа, рече Захарова.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img