More

  Османи: Нашите дипломати од Украина се евакуирани преку безбедносен коридор

  Амбасадорот на Македонија во Украина, Крум Ефремов, со уште двајца членови на нашата амбасада денеска го напуштија Киев, тие се дел од конвојот на ОБСЕ кој треба да ги спроведе преку Унгарија, Молдавија и да дојдат до Романија каде ќе бидат пречекани од нашиот амбасадорт.

  – Ситуацијата, посебно во текот на ноќта во Киев е влошена,. Ние одлука за евакуација на нашите дипломати имаме донесено на денот на руската агресија во Украина, но поради отежнатите околности тие не беа во состојба да ја напуштат Амбасадата. Целиот овој период беа во скривница. Ние потоа преземавме неколку координации со наши партнери и успеавме пред половина час да ги извлечеме нашите дипломати преку безбедносен коридор и тие се веќе тргнати кон Молдавија, рече Османи.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img