More

  Медведев: На Русија всушност повеќе не и се потребни дипломатски односи со Западот

  Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев рече дека на Москва не ѝ требаат дипломатски врски со Западот, по бранот санкции кон Русија објавени од западните земји.

  Медведев, кој Владимир Путин го разреши од премиерската функција во 2020 година, а сега ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Москва, на руската социјална мрежа ВК напиша дека е време да се „стави катанец на амбасадите“.

  Тој рече дека Москва ќе продолжи со инвазијата на Украина додека не ги постигне целите дефинирани од претседателот Владимир Путин. Не е јасно кои се точните цели на Путин, вели Би-би-си.

  Медведев, исто така, го осуди исклучувањето на Русија од Советот на Европа, но се пофали дека тоа на Москва ѝ нуди можност да ја врати смртната казна во рускиот закон.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img