Јулија Тимошенко го зеде оружјето во раце

0
704

Поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко денеска на својот Инстаграм профил објави фотографија со автоматско оружје во рацете.

На фотографијата Тимошенко позира со пет вооружени мажи.

Пораката со фотографијата е исто така многу јасна: „Украина ќе пружи отпор. Руски воени бродови, е*ете се!“

Да потсетиме, Јулија Тимошенко од Судот во Киев беше осудена на седум годишна затворска казна

Судот во Киев ја осуди Јулија Тимошенко на седум години затвор поради злоупотреба на службена должност, па во 2014-та година после соборувањето на Виктор Јануковиќ од власт, украинскиот Парламент ја одобри измената во Кривичниот кодекс, со што и беше овозможено ослободувањето на експремиерката Тимошенко, по повеќе од две години минати во затвор.

 

извор/фото: агенции