Задорожњук: Целиот свет е во шок од руското лудило, секој треба да и помогне на Украина како што може

0
635

Целиот свет е во шок од руското лудило. Рускиот режим е признат како најголема закана за безбедноста. Русија има една од најголемите армии во светот, а Украина најдобрата. Никој толку жестоко и посветено нема да војува како оние кои ја заштитуваат својата земја, истакна во видео пораката амбасадорката на Украина во Македонија, Наталија Задорожњук.

Посочи дека нивните војници не се предаваат, но реална помош им е потребна.

-Реална помош, со оружје, економска, финансиска. Ова лудило треба да се запре. Веќе втор ден се бомбардира Киев. Тие ја освоија нуклеарната централа Чернобил. Ние се држиме, но тешко е сами да опстопиме против нив. Секој треба да и помогне на Украина како што може, посочи Задорожњук.