More

  Финска сака што побрзо во НАТО – иницијатива е поднесена до парламентот

  Граѓанската иницијатива за влез на Финска во НАТО е поднесена до парламентот на земјата, објави финското издание „Иле“.

  На иницијатива се потпишале 50 илјади граѓани, и ќе биде разгледана во парламентот.

  Иницијатива предвидува одржување на консултативен референдум за членството на Финска во НАТО.

  Претходно руското Министерство за надворешни работи ги предупреди Шведска и Финска да не инцираат влегување во Алијансата, а на таков чекор Москва ќе одговори со речипрочни мерки.

  Финска и Русија делат граница долга 1.340 километри, која на југ започнува на околу 170 километри од Санкт Петерсбург, и се протега кон север, сè до близина на рускиот пристаништен град Мурманск, кој е оддалечен од финската граница околу 180 километри.

  Фото:

  EURACTIV.com
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img