More

  Зеленски ги зголеми платите на украинските војници, 3.400 долари месечно за секој војник

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги зголеми платите на војниците.

  Војник ќе добива 3.400 долари месечно, пишува Киев Индипендент.

  – Да знаат дека земјата им е благодарна – рече претседателот на Украина.

  Да потсетиме, Зеленски денеска разговараше со Александар Лукашенко, претседател на Белорусија.

  – Разговорот со Александар Лукашенко беше многу субјективен. Не сакам проектили, авиони и шрафцигери да летаат од Белорусија до Украина. Не сакам војниците да одат во Украина од Белорусија. Тој ме увери во тоа – рече Зеленски во триминутното видео што го објави на Фејсбук.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img