Зеленски ги зголеми платите на украинските војници, 3.400 долари месечно за секој војник

0
569

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги зголеми платите на војниците.

Војник ќе добива 3.400 долари месечно, пишува Киев Индипендент.

– Да знаат дека земјата им е благодарна – рече претседателот на Украина.

Да потсетиме, Зеленски денеска разговараше со Александар Лукашенко, претседател на Белорусија.

– Разговорот со Александар Лукашенко беше многу субјективен. Не сакам проектили, авиони и шрафцигери да летаат од Белорусија до Украина. Не сакам војниците да одат во Украина од Белорусија. Тој ме увери во тоа – рече Зеленски во триминутното видео што го објави на Фејсбук.

 

извор/фото: агенции