More

  Почина поранешната грчка министерка Мариета Јанаку

  Поранешната министерка и пратеничка од грчката партија Нова демократија, Мариета Јанаку, почина денеска на 71 годишна возраст, јави дописничката на МИА од Атина.

  Јанаку изминатите години имаше сериозни здравствени проблеми, а неколку седмици беше во болница, каде што и почина.

  Во минатото беше министерка за здравство и за образование, неколку пати беше избрана за европратеничка, како и пратеничка во Парламентот, а од април минатата година беше претседателка на парламентарната група за пријателство меѓу Грција и Македонија.

  Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изрази сочувство за смртта на Јанаку.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img