Утрово Украина го предаде барањето за членство во ЕУ

0
280

Амбасадорот на Украина во Кралството Холандија, Всеволод Ченцов, утринава соопшти дека го доставил барањето на Украина за членство во ЕУ до Филип Леглис Бонс, постојан претставник на Франција во ЕУ, земјата која во овие шест месеци претседава со Советот на ЕУ.

„Апликацијата е поднесена. Процесот е почнат“, напиша Ченцов на Твитер.

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, вчера го потпиша барањето за членство на Украина во Европската унија, изјави заменик-шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Андриј Сибига.

 

извор/фото: агенции