More

  Телефонски разговор на Ердоган и Лукашенко

  Кабинетот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рано утрово соопшти дека тој имал телефонски разговор со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко за да разговараат за случувањата со руската инвазија на Украина.

  Двајцата лидери разговараа околу преговорите за прекин на огнот меѓу Русија и Украина, соопшти кабинетот на Ердоган. Разговорите меѓу двете страни не успеаја да постигнат пробив во понеделникот, а преговарачите не кажаа кога ќе се одржи нова рунда, пишува Ројтерс.

  Кабинетот на Ердоган соопшти дека тој му рекол на Лукашенко дека Турција ќе продолжи да прави напори да ја запре војната и да го врати мирот. Русија ги нарекува своите акции во Украина „специјална операција“.

  Турскиот лидер во понеделникот рече дека неговата земја не може да ги напушти врските со Русија или Украина, додавајќи дека Анкара ќе го спроведе договорот за премин преку теснецот во турските води што водат кон Црното Море за да спречи ескалација на војната.

  Сојузникот на НАТО, Турција во неделата ја нарече руската инвазија „војна“, дозволувајќи и да се повика на членовите од меѓународниот договор од 1936 година што ќе го ограничи преминувањето на некои руски бродови од турскиот теснец.

  Турција претходно се понуди да посредува во кризата меѓу Русија и Украина. Турција ги дели поморските граници со двете земји и има добри односи со нив.

  Лукашенко падна во согласност со воениот напад на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина, откако претходно имаше посредничка улога меѓу двата соседа.

  Тој минатата недела рече дека војниците од неговата поранешна советска земја би можеле да учествуваат во воената операција на Русија против Украина доколку е потребно.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img