(ВИДЕО) Набљудувачите на ОБСЕ целосно го напуштаат Доњецк

0
267

Сите членови на специјалната мониторинг мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) го напуштат украинскиот град Доњецк.

Информацијата за некои светски агенции ја потврдил дипломатски извор.

Задачата на оваа мисија беше следење и известување за прекршувањето на договорот за прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските бунтовници во источна Украина.