More

  Русија најави голем напад на Киев, преку соопштение ги повикаа граѓаните да ги напуштат своите домови

  Руското Министерство за одбрана издаде предупредување до жителите на Киев дека се подготвува да пука во цели во главниот град на Украина, јавува Би-Би-Си.

  Во соопштението објавено попладнево, руските власти соопштија дека нивните сили се подготвуваат да извршат „напади со висока прецизност“ врз „технолошките центри на украинската служба за безбедност и центарот за психолошка војна во Киев“.

  „Ги повикуваме граѓаните на Украина кои националистите ги користат за провокации против Русија, како и жителите на Киев кои живеат во близина на радиокомуникациските станици, да ги напуштат своите домови“, се додава во соопштението.

  Официјални лица тврдеа дека нападите биле извршени за да „спречат информативни напади врз Русија“.

  фото:

  MPR News
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img