Русија најави голем напад на Киев, преку соопштение ги повикаа граѓаните да ги напуштат своите домови

0
650
Riot police officers stand in Kiev's Independence Square on Wednesday as smoke rises from protesters' burning barricades.

Руското Министерство за одбрана издаде предупредување до жителите на Киев дека се подготвува да пука во цели во главниот град на Украина, јавува Би-Би-Си.

Во соопштението објавено попладнево, руските власти соопштија дека нивните сили се подготвуваат да извршат „напади со висока прецизност“ врз „технолошките центри на украинската служба за безбедност и центарот за психолошка војна во Киев“.

„Ги повикуваме граѓаните на Украина кои националистите ги користат за провокации против Русија, како и жителите на Киев кои живеат во близина на радиокомуникациските станици, да ги напуштат своите домови“, се додава во соопштението.

Официјални лица тврдеа дека нападите биле извршени за да „спречат информативни напади врз Русија“.

фото:

MPR News