More

  Украина призна дека може да ја нападне Белорусија – Лукашенко побара од Путин С-400

  Украина може да изврши превентивен ракетен напад врз Белорусија, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана, Алексеј Данилов.

  „ Нашите трупи во моментов ја уништуваат руската воена опрема и ресурси што се достапни во нашата земја денес. Доколку е потребно, доколку се донесе одлука на врховниот командант, таа ќе биде прифатена“, изјави тој на ТВ каналот Украина 24.

  Запрашан дали Украина ќе и нанесе превентивен удар на Белорусија доколку претседателот на Украина, врховниот командант Володимир Зеленски донесе одлука, Данилов рече: „Се разбира“.

  Претседателот на Белорусија, Лукашенко неколку часа претходно покажа каде Украина планира да изврши напад врз таа земја.

  „ Белорусија ја зајакнува својата јужна граница“, рече Лукашенко.

  Таму бројот на батаљонските групи ќе биде зголемен од 5 на 10. Според Лукашенко, тоа ќе се случи во следните два дена.

  „ Тоа се високо обучени мобилни групи кои се подготвени да запрат секаква провокација и каква било воена акција против Белорусија“, рече тој.

  Лукашенко побара од Путин два комплекса С-400. Еден е веќе во Белорусија, во регионот Гомел. Другиот, како што планира претседателот, треба да биде лоциран во близина на Минск, малку позападно, „за да не се покрие само Минск“.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img