More

  Србија обезбеди доволни количини на нафта и нафтни деривати, а снабдувањето со гас е целосно сигурно

  Во Србија нафтата доаѓа од Блискиот Исток, од Ирак, а тој правец не е загрозен од конфликтите во Украина, имаме наши резерви на нафта и нафтени деривати и нема индикатор за покрененување на кризен план. Проблемите предизвикани од кризата во Украина не влијаат на енергетскиот пазар во Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

  Како што соопшти срспкото министерство за рударство и енергетика, кога станува збор за снабдувањето со гас, пазарот во Србија е целосно сигурен поради договорот што постои со Гаспром и непостои стравување дека добавувачите со нафта ќе престанат да снабдуваат.

  -За два месеци имаме дизел и бензин, за пет до шест месеци имаме мазут, а за околу 4 месеци керозин, под услов да се оневозможи снабдувањето, што сега не е случај. Има кризни планови кога се работи за снабдување со нафта и гас, а ние сме далеку од активирање на тие планови, бидејќи нема показател дека влегуваме во кризна состојба. Денеска се одржа седница на Работната група за следење на безбедноста на енергетиката и енергетското снабдување, при што беше речено дека белградските електрани и топлани на Србија функционираат без проблеми. Имаат доволно енергија и испораката на топлинска енергија се одвива без проблем, изјави за РТС Петар Станојевиќ, специјален советник на вицепремиерката и министер за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ.

  извор: МИА

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img