(ВИДЕО) Бајден со нов гаф!

0
384

Американскиот претседател Џозеф Бајден за време на годишното обраќање пред Конгресот за состојбата на нацијата направи гаф кој ги разбранува социјалните мрежи. Зборувајќи за ситуацијата во Украина, тој ги помеша Украинците со Иранците, пишуваат медиумите.

„Путин може да го опколи Киев со тенкови, но никогаш нема да ги освои душите и срцата на иранскиот народ“, рече Бајден, веројатно мислејќи на украинскиот народ.

На социјалните мрежи набрзо се појави видео на кое се гледа како потпретседателката на САД, Камала Харис во моментот на гафот на Бајден стои зад него тивко кажувајќи „украински“.

На социјалните мрежи се појавија и коментари во кои корисниците прашуваат: „Што по ѓаволите рече?“.

 

извор/фото: агенции