Загинал украинскиот генерал Красиљников

0
271

Портпаролот на армијата на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин, соопшти дека шатбот на оперативно-тактичката група „Север“ на оружените сили на Украина е уништен во заедничка офанзива на руските сили и народните милиции на Доњецката и Луганската Народна Република.

Поголемиот број штабни офицери загинаа. Според нашите разузнувачки информации, меѓу загинатите е и командантот на групата „Север“, генерал Дмитриј Красиљников – изјави Басурин.

 

Република.мк