More

  Дачиќ ги распиша претседателските избори во Србија за 3 април

  Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, денеска ги распиша изборите за претседател на Србија за 3 април годинава, кога ќе се одржат и парламентарните избори, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Како што рече Дачиќ, ова се редовни избори за претседател, се распишуваат 90 дена пред истекот на мандатот на претседателот, а кампањата мора да трае најмалку 30 дена, за да има доволно време.

  Тој посочи дека денеска почнуваат изборните активности, а рокот за пријавување на листите за парламентарните избори и кандидатите за претседателските избори е 12 март на полноќ.

  „На сите учесници на изборите им посакувам среќа и многу гласови; на крајот народот ќе биде врховен судија“, рече Дачиќ.

  Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  55 %
  6.2kmh
  75 %
  Sun
  0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  1 °
  Thu
  -3 °
  spot_imgspot_img