More

  ОН ја усвоија Резолуцијата со која се осудува руската инвазија на Украина

  На денешната седница на Генералното собрание на ОН, Македонија застана на страната на мнозинството и гласаше за Резолуцијата, што ја поддржаа 141 земја, пет држави гласаа „против“, а 35 „воздржани“.

  „За“ Резолуцијата гласаше и Србија, и покрај одбивањето да се приклучи кон санкциите на ЕУ за Русија.

  Освен Русија, против Резолуцијата на Он гласаа и Белорусија, Северна Кореа, Еритреа и Сирија.

  Меѓу земјите што се воздржани се Кина, Ерменија, КубаИндија, Иран и Ирак…

   

  Усвоената резолуција ја потврдува посветеноста на суверенитетот, независноста, единството и територијалниот интегритет на Украина, во нејзините меѓународно признати граници.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img