More

  Германската влада го назначи Мануел Сарацин за специјален претставник за Западен Балкан

  Мануел Сарацин е новиот германски специјален владин ополномоштеник треба да помогне во пристапното напредувањето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ, како и во унапредување на еколошката трансформација на индустрискиот и енергетскиот сектор во регионот, објави DW.

  Во чекалницата за прием во ЕУ се наоѓаат кандидатите Северна Македонија, Албанија, Црна Гора и Србија, а подоцна треба да следат БиХ и Косово.

  Мануел Сарацин припаѓа на Партијата на Зелените, од 2008 до 2021 година беше член на Бундестагот.
  Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изрази задоволство од одлуката за именување на Мануел Сарацин за специјален ополномоштеник на германската владата за земјите од Западен Балкан.

  Бербок истакнува дека го цени Сарацин посебно поради тоа што знае со колкава страст тој се ангажира за регионот.

  извор: DW

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img