More

  (ВИДЕО) Археолошки истражувања на плоштадот „Крушевска Република“ во Охрид, по што започнува реконструкцијата

  Започнаа археолошките истражувања на плоштадот „Крушевска република“.  Веќе два дена археолозите го истражуваат просторот кај Чинарот, кој ќе се реконструира и според најавите на Локалната самоуправа ќе добие нов и модерен изглед.

  Градоначалникот Кирил Пецаков и во кампањата најавуваше дека плоштадот мора да се реконструира.

  „На плоштадот му е потребно дополнително уредување, треба да се постават канделабри и осветлување со лед светилки. Потребно е да се изгради фонтана, да бидат поставени садници и клупи, канти за отпадоци и друга урбана опрема во склоп на плоштадот,  често вели Пецаков.

  И граѓаните се едногласни, дека плоштадот мора да се реконструира. Тие велат дека нема турист кој не застанал да се фотографира со Чинарот. Според  граѓаните Охрид мора да го уреди овој потег, каде минуваат туристите.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img