Украина на состанокот на НАТО повторно ќе бара зона за забранети летови

0
303

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека денеска ќе го покрене прашањето за зоната на забранети летови над Украина кога ќе се сретне со членките на НАТО.

Украина бара од западните лидери да спроведат зона на забранети летови за да го оневозможат пристапот до руските воени авиони, но Вашингтон и неговите сојузници во НАТО досега ја отфрлија идејата поради загриженоста дека тоа може да доведе до директна конфронтација со Русија.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа