More

  Русија прогласи привремен прекин на огнот во Мариупол и Волноваха

  Руските државни соопштија дека Министерството за одбрана на земјата денеска наредило делумен прекин на огнот во опколените украински градови Мариупол и Волноваха, за да можат цивилите да ги напуштат градовите низ хуманитарни коридори. Во извештаите се вели дека хуманитарните премини и излезните правци биле координирани со украинската страна.

  Руското Министерство соопшти дека прекинот на борбите ќе започне во 10 часот по московско време, што е 9 часот во Киев и 7 часот по средноевропско време. Но, не беше можно веднаш да се потврди дали руското оружје било запрено околу двете јужни урбани области.

   

  извор/фото: Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  44 %
  2.1kmh
  20 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  4 °
  Sat
  5 °
  Sun
  8 °
  spot_imgspot_img