More

  Hellenic Petroleum ја заврши изградбата на најголемата фотоволтаична електрана во Грција од 204MW

  Корпоративната трансформаија на Hellenic Petroleum продолжува, со тоа што компанијата има амбиција да создаде диверзифицирано енергетско портфолио, вклучувајќи покрај јаглеводородите и обновливи извори на енергија, водород и капацитетеи за складирање. Тоа е дел од планот за развој на компанијата до 2025 година. Во 2021 година, вкупните инвестиции на грчката рафинерија изнесувале 400 милиони евра, од кои 60% биле инвестиции во обновливи извори ан енергија, а 10% во модернизации поврзани со заштитата на животната средина и безбедноста, објави porta3.mk.

  Текстот во целост на: porta3.mk.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img