Забрана за тешки товарни возила на Стража, Пресека и патниот правец Дебар-Маврово

0
293

Од 17:40 се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крак Маврово-Дебар поради обилни врнежи од снег.

Од 18:00 часот се воведува забрана за ТМВ на патниот правец Гостивар-Стража и на превојот Пресека.

На регионалниот пат Тетово – Попова Шапка поради врнежи од снег кој се задржува на коловозот задолжително да се користи зимска опрема.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места има кашест снег на коловозите по интервенција на дежурните екипи на Македонија пат во западните делови од државата врне снег, а во останатите делови врне дожд.

 

АМСМ