More

  (ВИДЕО) Огнена топка го осветли небото над Хрватска

  Нешто пред 20 часот во текот на вчерашната ноќ, на небото над Хрватска блесна метеор.

  Ова го соопшти Хрватското астрономско здружение, чија објава на Фејсбук се пренесува во целост, а едно снимено видео пренесе Истрамет.

  „Со оглед на големиот број пријави и прашања од граѓаните, сакаме да известиме дека околу 19:55 часот е забележана светла огнена топка од повеќе локации во Хрватска, а горењето на вселенско тело најверојатно потекнува од астероидниот појас, кои според сегашните проценки изгореле во атмосферата некаде над централна Италија.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  1.5kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  26 °
  spot_imgspot_img