(ВИДЕО) Огнена топка го осветли небото над Хрватска

0
608

Нешто пред 20 часот во текот на вчерашната ноќ, на небото над Хрватска блесна метеор.

Ова го соопшти Хрватското астрономско здружение, чија објава на Фејсбук се пренесува во целост, а едно снимено видео пренесе Истрамет.

„Со оглед на големиот број пријави и прашања од граѓаните, сакаме да известиме дека околу 19:55 часот е забележана светла огнена топка од повеќе локации во Хрватска, а горењето на вселенско тело најверојатно потекнува од астероидниот појас, кои според сегашните проценки изгореле во атмосферата некаде над централна Италија.

 

извор/фото: агенции