More

  Ердоган го повика Путин веднаш да ги прекине нападите врз Украина

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на итен прекин на огнот во Украина, во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

  Кабинетот на турскиот претседател соопшти дека за време на едночасовниот разговор Ердоган го повикал Путин да ги запре нападите со цел да се решат хуманитарните проблеми и да се бара политичко решение за вооружениот конфликт кој почна пред 11 дена.

  Турција има добри врски и со Русија и со Украина и се обиде да дејствува како посредник меѓу двете страни. Турција ги повика двете земји следната недела да учествуваат на дипломатски форум во Анталија.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img