Макрон и Путин денеска повторно имаа телефонски разговор

0
456

Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон денеска повторно имаа телефонски разговор, кој траел еден час и 45 минути, соопшти француското претседателство.

Деталите за што се разговарало сѐ уште не се познати. Двајцата лидери имаа телефонски раговор во четвртокот, по кој Макрон доби впечаток дека целта на Путин е да ја окупира цела Украина, како што изјави француски функционер.

Макрон е еден од неколкуте светски лидери кои во последните денови разговараа со Путин, со надеж дека ќе посредуваат за прекин на огнот во Украина.

Претходно денеска, Путин разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој повика на итен прекин на непријателствата.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа