More

  Нов неуспешен обид за евакуација на цивилите од Мариупол

  И вториот обид за евакуација на цивили од опколениот украински град Мариупол не е успешен, додека Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за прекршување на привременото примирје. Во меѓувреме, борбите продолжуваат низ другите делови на Украина.

  Вториот обид за евакуација на цивили од опколениот украински град Мариупол не беше успешен. Сепаратистите поддржани од Русија и украинските власти се обвинуваат меѓусебно за неуспехот да се воспостави хуманитарен коридор надвор од градот.

  Евакуацијата на некои од 400.000 жители заробени од руските сили кои го опколија градот требаше да започне денеска напладне, според привремениот прекин на огнот којшто беше предвидено да трае до 21 часот по локално време.

  Советникот на украинското Министерство за внатрешни работи, Антон Герашченко изјави дека планираните евакуации по означените хуманитарни коридори се стопирани поради континуираното руско гранатирање.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img