More

  Пренџов: Власта го одби предлогот на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата за намалување на акцизата кај горивата за 50%

  Власта го одби предлогот на ВМРО – ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“ за намалување на акцизата кај горивата за 50%. Власта одби дизел горивото да поевтини за 9,5 денари, а бензините за цели 13 денари. Вчера, ова пред целата македонска јавност ни беше соопштено од страна на министерот за финансии Фатмир Бесими, истакна Пратеникот на ГРОМ од Собранието во Република Македонија, Љупчо Пренџов. Во продолжение ја пренесуваме изјавата на Пренџов во целост:

  Тие безочно лажат кога велат дека водат политика која подразбира парите да се враќаат кај граѓаните. Она што де-факто се случува е државен грабеж кон секој еден граѓанин во македонското општество.

  Акцизата за бензините изнесува 22 денари, а ДДВ плаќаме 13 денари. Тоа се 35 денари по литар бензин давачки кон државата.

  Акцизата за дизел горивото изнесува 15,5 денари, а ДДВ плаќаме 11,5 денари. Тоа се 27 денари по литар дизел гориво кон државата.

  Во време на криза, во време на четири кризни состојби во Република Македонија и дополнителна инфлациска криза во најава, ова претставува вистински грабеж од страна на власта кон граѓаните и стопанството.

  Наместо разни оправдувања и изговори, како и весели математики од страна на владините претставници, бараме веднаш намалување на финансискиот товар кон граѓаните и стопанството.

  Оваа прилика сакам да ја искористам за демаскирање на аргументите дека возиме најевтино гориво во Европа и да му порачам на политичарот Бислимовски дека во Македонија просечната нето плата е 486 евра, во Србија е 634 евра, во Босна и Херцеговина 535 евра, во Бугарија 660 евра, а во Црна Гора 686 евра. Овие бројки јасно и недвосмислено покажуваат дека граѓаните на Република Македонија возат со најскапо гориво во регионот.

  Обидите за манипулација на граѓаните од страна на власта не поминуваат.

  Потребно е веднаш, по скратена постапка да се намали цената за литар гориво.

  На крајот, во пресрет на денешното јубилејно 10-то по ред покачување на цената на горивата, сакам да им порачам наместо да ги дерете граѓаните преку акцизи и зголемени даноци, престанете со тендерите во четири очи, како и со личното и партиско богатење.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img