More

  Мицкоски со предлог за намалување на акцизата на бензините, треба да поевтинат за 13 и 9 денари

  ФБ статус на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Истиот го пренесуваме во целост:

  Во крајната цена 89,5 ден/литар на БС95 се содржани:

  ⁃ 53 денари/литар (во оваа цена се вклучени цената на горивото, маржата и дистрибуцијата)

  ⁃ 22 денари/литар (во оваа цена е вклучена акцизата)

  ⁃ 1 денар/литар (во оваа цена се вклучени надомест за животна средина и надомест за резерви на нафта)

  ⁃ 13,5 денари/литар (ДДВ).

  Доколку се намали на 50% акцизата на горивата како што предлага ВМРО-ДПМНЕ и наместо 22 денари/литар биде 11 денари/литар, тогаш вкупната цена ќе биде околу 13 денари/литар поевтина.

  Во крајната цена 85,5 ден/литар на дизелот се содржани:

  ⁃ 56,5 денари/литар (во оваа цена се вклучени цената на горивото, маржата и дистрибуцијата)

  ⁃ 15,5 денари/литар (во оваа цена е вклучена акцизата)

  ⁃ 0,5 денар/литар (во оваа цена се вклучени надомест за животна средина и надомест за резерви на нафта)

  ⁃ 13 денари/литар (ДДВ).

  Доколку, како што предлага ВМРО-ДПМНЕ, се намали на 50% акцизата на горивата и наместо 15,5 денари/литар биде 7,75 денари/литар, тогаш вкупната цена ќе биде околу 9 денари/литар поевтина.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img