(ВИДЕО) Во Тирана започнаа протести против поскапувањето

0
316

Граѓански активисти во Тирана попладнево излегоа на улиците пред кабинетот на премиерот за да протестираат против поскапувањето. На протестот се приклучија и граѓани на Тирана, кои протестираа против поскапувањето на прехранбената кошница и горивото кое достигна неподносливо ниво.

Граѓаните преку транспарентите испратија пораки од типот: „Потребни се три плати за да си дозволиш живот во Албанија“

Додека пак, еден постар човек ги нарече политичарите во Албанија „криминалци“ велејќи дека:.

„Мафијата на Еди Рама и албанските политичари ја нападнаа нашата земја со валкани пари и безброј дроги. „Тоа се одговорните луѓе, ова се најдолните и најзлобните луѓе на албанскиот народ.

Видеото може да го погледнете на овој линк