More

  Спектакл. Претприемач го натовари Осиек со билборди затоа што Ѓаковската епархија не сака да му плати милионски долг

  Маријан Равлиќ не се откажува; на спектакуларен начин го демонстрира скандалот што го следиме со месеци

  Претприемачот од Осиек, Маријан Равлиќ, рано утринава спектакуларно го продолжи протестот против Ѓаковско-осиечката архиепископија, поставувајќи пет билборди со слики од светиот отец Франциско и сегашните и поранешните архиепископи Ѓуро Храниќ и Марин Сракиќ и текстот „Оче, зашто гиве, не знаат што прават!“, на хрватски и италијански.

  Равлиќ протестира бидејќи, како што вели, смета дека е измамено што Каритас Осиек д.о.о. Надбискупијата Ѓаково-Осиек не платила за работата што ја извршила неговата компанија РАМС далечната 1996 година на изградбата на духовно-рекреативниот центар Емаус, кај Петриевци, на патот меѓу Осиек и Валпово.

  Равлиќ рано утринава донесе плакати поставени на приколки од неговиот имот во Тења, село во близина на Осиек, пред зградата на Жупанискиот суд (каде се наоѓа Општинскиот суд во Осиек), Стопанскиот суд, Општинското државно правобранителство и жупанискиот Улица, пред влез во пешачка зона.можно до Осиекската конкатедрала Свети Петар и Павле. Равлиќ ја постави петтата приколка со билборд на најголемиот паркинг во Осиек на улицата Шамачка, во близина на хотелот Осиек, во строгиот центар на градот.

  „Ова е продолжение на протестот што го започнав во средината на март кога беа поставени плакати на неколку рекламни места во Загреб, Сплит, Риека и Осиек, но компанијата која се занимава со овој вид реклами ги отстрани само неколку дена откако беа ставени под притисок на Ѓаково-Осиек.архиепископија.

   

  Повеќе на telegram.hr

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  93 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  25 °
  Tue
  30 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img