More

  Едногодишниот Марко боледува од имунолошка болест, итно му треба трансплантација на матични клети – се бара компатибилен дарител

  Родителите Маја и Митко Ташеви од Кавадарци апелираат за повеќе потенцијални дарители за срцевина затоа што на нивниот син Марко итно му е потребна трансплантација на матични клетки.
  Пријавување на: https://sfsmdr.eu/donor-application/step1
  Марко е момче на возраст од 1 година и боледува од имунолошка болест која се лекува со трансплантација на коскена срцевина, се вели во објавата на ФБ Срце на Дланка. 
  Бидејќи во семејството на Марко нема компатибилен дарител, Марко зависи од добрината на непознати луѓе за да се справи со имунолошката болест која му го загрозува животот.
  Мајката на Марко вели “Патот по кој одиме е тежок и полн со секојдневни предизвици. Марко е многу мал и неговиот имун систем ги напаѓа неговите црева, што го ограничува во развојот. Понекогаш има и други симптоми и инфекции. Но, се бориме, размислуваме за сите можности и се надеваме дека ќе најдеме решение за Марко.
  Затоа тие ги повикуваат сите кои се во можност да се зачленат во НФС – Дарителски регистар за срцевина”, да се тестираат и да им помогнат нивното момче да се избори со болеста.
  фото: unsplash.com
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img