More

  Македонскиот туризам сè уште далеку од нивото пред пандемијата, велат од Стопанската комора

  Според официјалните податоци бројот на туристи за првите 7 месеци годинава споредено со истиот период 2019 односно пред пандемијата покажуваат дека имаме вкупно 260 илјадо ноќевања помалку што е пад од 30% што серизоно ги загрижува туристичките рабоници ако се земе во рпедвид дека сите земји се вратија на нивото пред корона кризата. Најзначеан пад од дури 60% има кај туристите од Холандија кои со години беа најбројни посетители на земјава а кои главно користат хотелско сместување па затоа ударот врз економијата е голем, објави Канал 5.

  Текстот во целост на: Канал 5.

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img