More

  МАКЕДОНИЈА

  ОН ја усвоија Резолуцијата со која се осудува руската инвазија на Украина

  На денешната седница на Генералното собрание на ОН, Македонија застана на страната на мнозинството и гласаше за Резолуцијата, што ја поддржаа 141 земја, пет...

  Пендаровски со указ го назначи Фрчковски за амбасадор во ОН во Њујорк

  Претседателот Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Македонија при Организацијата на Обединетите нации во Њујорк, потврдија за...

  Донација од ЕУ и Совет на Европа за одделението за полициски службеници

  Денеска во просториите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Раководителката на оперативно работење на Програмската канцеларија на Советот на...

  Денеска регистрирани 457 нови случаи на ковид 19, пријавени 9 починати лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.730 тестови, а регистрирани се 457 нови...

  Владата го прогласи Куршумли Ан за културно наследство од особено значење

  Владата денеска го прогласи Куршумли ан во Скопје за културно наследство од особено значење. Со оваа одлука на предлог на Управата за заштита на културното...

  Донесена е Националната стратегија за интегрирано гранично управување

  Владата ја донесе Национална стратегија за интегрирано гранично управување 2021-2025, со Акциски план за имплементација на Националната стратегија за интегрирано гранично управување (2022-2025). Националната стратегија...

  Влада: Преземени првите мерки за прифаќање на украинските државјани

  Во контекст на последните случувања поврзани со Украина, на предлог на Министерството за надворешни работи, Владата на денешната редовна, 19-та седница, ја усвои Информацијата...

  Уставниот суд ја одложи одлуката за изборот на Талат Џафери, немало доволно судии

  Уставниот суд ја одложи одлуката дали ќе поведе постапка за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието кој се случи на 27 април...

  Комисијата ќе препорача укинување на сертификатите за влез во моловите, но за влез во кафеани и ресторани да останат

  Комисијата за заразни болести по одржаниот состанок одлучи да препорача до Владата да се укинат задолжителното поседување на сертификати за вакцинација, за влез во...

  Последни вести

  spot_imgspot_img