More

  TRAVEL

  (ВИДЕО) Доживејте го стариот дух на величенствениот Истанбул во „Аја Софија Мансионс – Хилтон“

  Лоциран на најдобрата локација во мегалополисот Истанбул, хотелот Света Софија Мансионс Хилтон ( Hagia Sofia Mansions Istanbul ) претставува збир од повеќе куќи кои...

  (ВИДЕО) Сукошан идеално место за одмор крај хрватското приморје, недалеку од Задар

  Сукошан е мал град сместен во пространиот залив Златна Лука, покрај јадранскиот автопат, 7 километри југоисточно од Задар. Економската основа е туризмот, земјоделството, лозарството,...

  Египет: Фасцинантни древни гробишта во селото Бени Хасан

  Историјата и градежништвото на древен Египет секогаш го фасцинираат човештвото, а такви се и гробниците во селото Бени Хасан во Минја, известува Агенција Анадолија...

  Кањон река „Зрмања“, недопрена природа, место каде се снимани неколку филмови

  Патувањето до кањонот на реката Зрмања, без сомнение, ќе се претвори во незаборавна авантура бидејќи не без причина се нарекува една од најубавите и...

  Тунелите од снег во Туркије привлекуваат голем број посетители

  Хусеин Фирез (57) ги поминуваа летните месеци со стадо кози во областа Јахјали, во Кајсери, и доброволно е водич на оние кои сакаат да...

  (ВИДЕО) Погледнете како изгледа бункер за подморници кој денес е туристичка атракција на Албанија

  Изграден во време на диктатурата на Енцер Хоџа, финансиран со кинески пари и проектиран да може во своите тунели и простории да го смести...

  Под Кападокија, откриен древен град Деринкују

  Неговото древно име е Еленгубу. Се наоѓа на 85 метри под површината на Земјата и има дури 18 нивоа на тунели. Бил населен илјадници...

  Вадуц, главниот град на Лихтенштајн со само 5.000 жители во подножјето на Алпите

  Вадуц, главниот град на централноевропската земја Лихтенштајн, со 5 илјади жители, го привлекува вниманието со историските градби, а се наоѓа во подножјето на Алпите. Лихтенштајн...

  (ВИДЕО) Пировац идеално место за мир и спокој крај морето

  Недалеку од Шибеник  на северниот дел од Далмација се наоѓа место како откинато од рајот. Малото градче Пировац важи за мирно и тивко место...

  Последни вести

  spot_imgspot_img