More

  Македонка и босанка како негувателки во старечки дом во Загреб заговарале да извршат кражба од над 11 илјаи евра на лицата од домот

  Полициски службеници на полициската управа во Загреб ја завршија кривичната истрага за 29-годишен државјанин на Северна Македонија и 35-годишен државјанин на Босна и Херцеговина, кој во моментов е недостапен поради сомнение дека се заговарале да извршат кривично дело и дека тие сторил кривично дело тешка кражба и перење пари.

   

  Се сомничи дека 29-годишен и 35-годишен маж на крајот на јули 2021 година, по засновање работен однос во установа за згрижување на стари и изнемоштени лица на подрачјето на Максимир, презеле искористување на немоќта и лошата здравствена состојба и повозрасната возраст на жителка на установата додека ги извршувала работните должности на згрижувачи.и и го украла мобилниот телефон и банкарска картичка.

   

  Осомничените од повредениот го подигнале ПИН-бројот на картичката и од крајот на јули 2021 година до првата половина на септември 2021 година во шест наврати на повеќе банкомати подигнале пари од сметката во вкупен износ од 36.300 куни. Загребското јавно обвинителство.

  Исто така, постои сомнеж дека на крајот на јули 2021 година картичката ја искористиле за уплата во четири наврати на две различни продажни места во вкупен износ од 198,90 куни.

  Во првата половина на август 2021 година, негувателките отидоа во банка и склучија договор за мобилно банкарство на име на едно одделение. Се сомнева дека потоа, од крајот на август до првата половина на септември 2021 година, во пет наврати префрлиле средства на сметката на одделението во вкупен износ од 20.500 куни.

   

  Тие со договореното мобилно банкарство префрлале средства од сметката на клиентот на сопствените банкарски сметки, како и на девизната сметка на 35-годишникот, со цел да го прикријат или лажно да го прикажат незаконското потекло на парите. Тоа го направиле со цел дополнително да го прикријат или лажно да го прикажат незаконското потекло на парите.

   

  Вкупната материјална штета причинета со овие дела изнесува околу 11.820 евра. По завршувањето на кривичната истрага, 29-годишниот осомничен е предаден на надзорникот на притворот. Посебен извештај е поднесен до надлежното државно правобранителство, додека по 35-годишниот државјанин на Босна и Херцеговина интензивно се трага.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img