More

  Зошто возовите за спиење стануваат сè попопуларни низ Европа?

  Возовите за спиење продолжуваат да се враќаат во континентална Европа поради зголемените предупредувања за климатските промени и зголемената желба на луѓето за поквалитетно патување.

   

  Живеејќи во главниот град на Шведска, Стокхолм, Џулија Сенингер (33) редовно патува со воз, не само за да го посети своето семејство во Луксембург, туку и за да стигне до своите дестинации за одмор, пишува Би-Би-Си. Јулија претпочита да патува со воз наместо да лета главно од еколошки причини. Сепак, тој додава дека возовите се едноставно поудобни, особено услугите за спиење.

   

  „Тоа е многу позабавно. Запознавате повеќе луѓе и имате поинтересни разговори“, вели Џулија.

   

  Јулија има среќа бидејќи возовите за спиење продолжуваат да се враќаат во континентална Европа, со голем број нови услуги лансирани од минатото лето, или планирани да започнат подоцна оваа година или во 2024 година.

  Уште во октомври, Сенингер и нејзиниот сопруг патуваа на тогаш новоотворената услуга за спиење од Стокхолм до Хамбург, вториот по големина град во Германија. Пругата е управувана од шведската железничка компанија SJ, а од Стокхолм тргнува секој ден во 17:30 часот и пристигнува во Хамбург во 6:30 часот.

   

  „Го резервиравме возот веднаш штом тргна. Сè уште звучи како долго време, но одите да спиете и е толку убава атмосфера во возот“, вели Сенингер, кој работи за архитектонска фирма.

   

  Јаглеродниот отпечаток што го остава возот е само дел од оној што го остава авионот. Летот од Стокхолм до Хамбург резултира со околу 250 килограми јаглерод диоксид по патник, според пресметките на веб-страницата EcoPassenger. Спротивно на тоа, C02 ослободен при патување со електричен воз е само 26 килограми.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img