More

  Директорот на Парк-шума сакаше да го забрани концертот на Жељко Самарџиќ во Сплит

  ДИРЕКТОР НА Парк-шума Марјан сакал да го забрани концертот на Жељко Самарџиќ во Сплит. Настапот беше договорен за 19 август пред сплитската публика во Суштипан, а директорот на Парк-шума Марјан Марко Пејновиќ изјави дека Самарџиќ нема да настапи.

   

  „Одлуката е моја, ја донесов и го имам тоа право. Музиката на Жељко Самарџиќ не му одговара на Суштипан“, изјави Пејновиќ за „Слободна Далмација“. Неофицијално дознаваме дека, иако директорот на Шума Парк сакал да го забрани концертот, Градот тоа ќе го дозволи. Како што велат, тие го имаат последниот збор за забраните и дека директорот без консултација со Градот дал изјава за забрана на концертот.

  Инаку, организаторите на концертот од компанијата Она моја д.о.о. испратил барање за издавање еднократна дозвола за концесија на 19 август заради одржување на концертот на Жељко на споменатата локација. Но, тие добија одговор: „Почитуван господине, Вашето барање е одбиено“, без дополнително објаснување.

   

  „Нè интересира кој е тој што проценува што е соодветно, а што не. Директорот на парк-шумата! Жељко Самарџиќ досега настапувал во арените во сите градови во Хрватска, без проблем ги пополнува.

   

  Со оглед на тоа дека 90 проценти од сите негови песни се балади и дека е многу популарен кај женската публика, дека мајка му е Хрватка…, не гледаме причина за таква одлука. Тоа е вовед во цензура по редоследот по кој некој ќе определи што може, а што не може да се слуша“, вели за „Слободна Далмација“ Домагој Петричевиќ, директор на компанијата „Она моја“.

  „Најдобар начин да се забрани истиот настан би бил да се одржи без некој да дојде, што би значело дека никој не ја поддржува таа музика. А не да се брани на овој начин“, додаде тој.

   

  Самарџиќ веќе пееше во Сплит

  Во текот на годината, бројни регионални ѕвезди имаа концерти во Сустипан, од Јосипа Лисац, Урбано, Џибони, Масимо Савиќ, Црвена Јабука до Фрајли, Боже Вреќа и Сергеј Ќетковиќ. Жељко Самарџиќ, пејачот од Мостар со белградска адреса, веќе има настапувано во Хрватска. Освен загрепски Бундек, сплиќани го слушаа и во Спаладиум Арената.

   

  Наскоро ќе настапи во клуб во Сплит. Веруваме дека ќе биде распродаден во рекордно време и дека ќе покаже што мислат Сплитчани за неговата музика“, вели Петричевиќ.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img