Почина Ајрис Апфел на 102 години

0
81

Ајрис Апфел, експерт за текстил, дизајнер на ентериер и мода, позната по својот ексцентричен стил, почина на 102-годишна возраст, пишува Huffpost.

Нејзината смрт беше потврдена од нејзиниот комерцијален агент Лори Сале, која го нарече Апфел „извонреден“. Причината за смртта не е соопштена.

Родена на 29 август 1921 година, Апфел беше позната по својата неконвенционална, впечатлива облека, мешање на висока мода и накит од костуми со големи димензии. Класичниот изглед на Апфел, на пример, би комбинирал пердув со низа крупни бисери, нараквици и јакна украсена со мониста од домородните Американци.

Со големите, тркалезни, црни очила, светло црвен кармин и кратката бела коса, таа се истакнуваше на секој моден настан на кој присуствуваше.

Нејзиниот стил беше предмет на музејски изложби и документарниот филм Ирис, во режија на Алберт Мејслс.

„Не сум убава, и никогаш нема да бидам убава, но тоа не е важно“, рече таа еднаш.

„Имам нешто многу подобро. Имам стил“, рече таа.

Апфел уживаше последователна слава на социјалните мрежи, собирајќи речиси 3 милиони следбеници на Инстаграм, каде што нејзиниот профил изјавува: „Повеќе е повеќе, а помалку е досадно“.

На TikTok, таа привлече 215.000 следбеници додека мудро разговара за модата и стилот и ги промовира неодамнешните соработки.

 

telegraf.rs