Трагедија во Франција: Падна мост, работници скокнаа од 10 метри височина за да си го спасат животот

0
77

Палубата на мостот во изградба се урна во понеделникот доцна попладне во Тулуз, Франција, пренесува El Figaro.

Во несреќата на градилиштето на третата линија на метро, ​​едно лице загина, а три се повредени, од кои две се со многу тешки телесни повреди, се вели во соопштението.

Трагедијата се случи доцна попладнето во Лабеж, во близина на хипермаркет во тоа предградие на Тулуз каде владееше ентузијазам дека конечно, од 2028 година, ќе биде дел од градското метро.

До 17:05 часот, според податоците на Противпожарната и спасувачката служба Горна Гарона (СДИС), на лице место биле педесетина пожарникари и 20 возила за да ги санираат настраданите и, како мерка на претпазливост, да ги испитаат урнатините.

Априори, трагедијата е предизвикана од „кршењето на кранот, меѓу два столба“, опиша вечерта јавниот обвинител Самуел Вуелта-Симон, кој веднаш по инцидентот пристигнал на местото и чии служби отвориле истрага.

На оваа делница од мостот во изградба работеа шест лица.

Во моментот на уривањето на него биле четворица и скокнале од висина од околу 10 метри“, рече тој. Како што додаде, едно од тие лица починало од здобиените рани.

Претседателот на мрежата за јавен превоз во Тулуз, Тисе Жан-Мишел Лат изјави дека две лица се тешко повредени во Универзитетската болница Пурпан во Тулуз.

Формирана е единица за психолошка поддршка, рече Тисео во соопштението за печатот, кое исто така испрати „искрено сочувство до семејството на жртвата“.

 

telegraf.rs