Со победата на Туркије над Австрија познати се сите четвртфиналисти на ЕВРО 2024

0
45

Фудбалерите на Туркије синоќа во Лајпциг ја совладаа Австрија со резултат 2:1 и со тоа станаа последната селекција што се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство во Германија, ЕВРО 2024, известува Анадолу.

Туркије поведе со 1:0 уште во првата минута со голот на Мерих Демирал по изведениот корнер.

Избраниците на тренерот Винченцо Монтела до водство од 2:0 дојдоа во 59. минута, повторно по прекин на играта. Стрелец и на вториот погодок беше Демирел, овојпат со извонреден скок и удар со глава.

Австрија го намали резултатот на 2:1 во 66. минута со голот на Михаел Грегорич. Австријците имаа неколку шанси за израмнување на резултатот до крајот на натпреварот, а најголемата беше во последната минута од судиското надополнување, кога Баумгартнер се обиде со удар со глава, но голманот на Туркије, Мерт Ѓунок, го запре неговиот удар.

Холандија подобра од Романија
Холандските фудбалери вчера ја совладаа Романија со резултат 3:0 и се пласираа во четвртфиналето на Европското првенство во Германија.

Холандија и Романија го одиграа натпреварот од осминафиналето на ЕВРО 2024 на Алијанц арената во Минхен.

Првото полувреме на овој натпревар помина во доминација на Холанѓаните, кои во неколку наврати се заканија, а во 20. минута Коди Гакпо постигна гол за водство од 1:0.

Во 83. минута Дониел Мален ја доведе Холандија во водство од 2:0, а потоа во 93. ја затресе романската мрежа по вторпат и ја потврди победата на својот тим.

Четвртфинални средби
Со овие две победи познати се сите четвртфиналисти на ЕВРО 2024. Меѓу осумте најдобри фудбалски селекции на Стариот Континент се Туркије, Холандија, Шпанија, Германија, Англија, Швајцарија, Франција и Португалија.

По денешните натпревари следува пауза од два дена, а турнирот ќе продолжи на 5 и 6 јули со четвртфиналните натпревари. Се среќаваат: