More

  Шолц: Германија го стопира проектот „Северен тек 2“

  Поради ситуацијата со Украина и Русија, германската Влада го запира процесот на одобрување на Северен тек 2, изјавил денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесува Тагесшпигел.

  Во објавеното соопштение е наведено дека Германија не може да даде зелено светло за гасовод поради моменталната состојба.

  Шолц објасни дека барал од Министерството за економија да ги преземе неопходните административни чекори за гасоводот да не биде сертифициран.

  -Без овој сертификат, Северен тек 2 не може да почне да работи, вели Шолц.

  Рускиот претседател Владимир Путин претодно објави дека земјата ќе продолжи да ги снабдува светските пазари со гас.

  Овие негови зборови беа објавени во моменти кога САД и европските земји најавија објавување на нови санкции кон Русија.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img