More

  (ФОТО) Спречен грабеж на банка во Тирана, откриени подземни тунели преку кои требало да се стигне до банката

  Непознати лица планирале да извршат грабеж на банка во еден најнаселените места во Тирана. Полицијата открила дека на булеварот „Зогу I“ се вршеле ископи со подземни тунели преку кои ќе се стигне до внатре во просториите на банката но благодарение на реакцијата на полицијата грабежот е спречен, објави NEWS1.al.

  Лицата се обиделе да влезат преку канализациониот канал, но биле забележани. Во акцијата која била во тек тие го фрлиле оружјето на булеварот, кое го пронашла полицијата.

  Полициските служби вршат детални увиди за откривање, приведување на сторителите и нивно изведување пред лицето на правдата.

  Истражните материјали се препратени до Обвинителството на Судскиот округ Тирана за натамошни процесни дејствија за сторено кривично дело „Кражба на банки и штедилници“ извршено во соработка.

  Во познатата серија Casa de Papel, таквите методи беа користени за да се изврши грабеж на банка во Шпанија.

  извот: NEWS1.al.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img