More

  (ВИДЕО) Експлозија во илегален рудник за злато во Буркина Фасо, загинале 63 лица

  Најмалку 63 луѓе загинаа, а околу 40 се повредени во вчерашната експлозија во илегален рудник за злато во југозападниот дел на Буркина Фасо, соопшти државната телевизија, пренесуваат западни медиуми. Според болнички извори бројот на повредените е над 70 лица.

  Властите информираа дека едно лице е уапсено под обвинение за убиство од небрежност. – Се надеваме дека ова лице ќе може да даде објаснување за околностите и причините за експлозијата, рече државниот обвинител.

  Експлозијата се случи во таен рудник за злато во Гомгомбиро. Локален жител рече дека тоа се случило во област што се користела за складирање на шверцувани стапчиња динамит, но служела и како пазар за рударите.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img