More

  Украина прогласи вонредна состојба

  Советот за безбедност и одбрана на Украина соопшти дека донел одлука за прогласување на 30-дневна вонредна состојба во целата земја, со исклучок на регионите Доњецк и Луганск, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Претседателот на Советот, Олексиј Данилов, изјави дека вонредна состојба ќе биде прогласена во целата земја, освен во регионите Доњецк и Луганск, и дека одлуката мора да биде одобрена од Парламентот во рок од два дена.

  Наведувајќи дека вонредната состојба може да биде продолжена за уште 30 дена доколку тоа биде потребно, Данилов потсети дека од 2014 година веќе има слични практики со вонредната состојба во регионите Доњецк и Луганск.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img