Еден загинат, еден повреден во Киев, во гранатирањата досега загинале најмалку седум лица,

0
332

Сепаратистите поддржани од Русија презеле контрола врз два града во областа Луганск во Украина, додека украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека едно лице е убиено и едно рането во Киев, според извештаите на светски агенции.

Украински извори информираат дека во руски гранатирања досега загинале најмалку седум лица, а деветмина се повредени.

Претходно руското Министерство за одбрана соопшти дека воздушните бази и воената инфраструктура на Украина се неутрализирани.